Duševný manuál pre mladého cestovateľa.

Autor: Lukáš Osvald | 5.12.2013 o 20:05 | (upravené 5.12.2013 o 20:37) Karma článku: 9,23 | Prečítané:  497x

Cestovanie, prefláknuté slovo s mnohými podobami, činnosť, ktorá napĺňa štastím, alebo dokonca otravuje, no v mojich očiach cestovanie znamená len jedno, a to príležitosť. Šancu vidieť svet, spoznať ako žijú ľudia v iných krajinách sveta, spoznať ich tradície, zvyky, radosti, ale aj trápenia a úskalia života. Avšak to najdôležitejšie je, že vám umožní spoznáť samého seba, svoje vlastné hranice a limity (niektorí zistia, že žiadne neexistujú). A aby toho nebolo málo, tak ešte vám dodá pocit, že ste súčasťou niečoho väčšieho. Pomôže vám uvedomiť si, že rovnako ako vy, aj ostatní ľudia sveta majú svoje radosti a problémy so životom na planéte Zem. Získať môžete toho naozaj veľa a v dnešnej dobe je cestovanie skutočne jednoduchšie než kedykoľvek predtým. A preto som sa rozhodol podeliť o zopár, na prvý pohľad, triviálnych rád.

Angkor Wat v KamdodžiAngkor Wat v KamdodžiLukáš Osvald

Hned zo začiatku je však potrebné napísať, že ak ste typ človeka, čo si rád objedná zájazd, leží dva týždne na pláži a pohne sa akurát tak k najbližšiemu baru pre drink, tak so všetkou úctou, tento článok nie je pre vás.

Ak by sme sa snažili prísť na to čo je najdôležitejšie pre cestovanie v dnešnej dobe, tak by určite mnoho z vás tvrdilo, že to sú peniaze. Ano, z časti je to pravda, ale len z veľmi malinkej a zanedbatelnej časti. Za peniaze si môžete kúpiť službu, priazeň a zažiť niečo veľmi zaujímavé, ale nečakajte nič viac než len to za čo zaplatíte, žiadne rozprávania hodné zážitky, ale len produkt, ktorý sa predáva na trhu, a ktorý si zakúpili tisíce ľudí pred vami. Nespoznáte krajinu a už vôbec nie jej ľudí a život v nej, pretože sú v podstate platení, a tak k vám budú aj pristupovať, ako k svojmu zamestnávateľovi, čo si určite každý z vás vie predstaviť. To čo je skutočne podstatné pre cestovateľa, sú jeho osobné charakteristiky a z nich prameniace vaše vonkajšie prejavy, ktoré zákonite determinujú charakter vašej cesty, či už v tom dobrom alebo v zlom. A tak nie peniaze, ale VY ste rozhodujúci v tom, či sa k vám niekto bude správať ako k šéfovi, alebo ako ku kamarátovi. V tom sa skrýva kľúč k parádnemu dobrodružstvu na cestách.

Aby sme si to ujasnili, nie som žiadny hazardér, kaskadér a vo svojej podstate mám veľmi často strach v rôznych situáciách. Avšak bez trochu zdravej odvahy by som sa určite nevydal na svoju prvú cestu do krajiny v ktorej nikoho nepoznám, neviem sa moc dorozumieť, a teda idem úplne do neznáma (treba priznať, že som šiel so svojou Dorotou, ktorá išla tiež po prvý krát). Pravdepodobne by som ešte stále v tejto chvíli sedel za počítačom a sníval o tom, že sa raz niekam pozriem a „čakal na svoju šancu.“ Takže základ všetkého je doslova zdvihnúť zadok a niekam ísť. „Jasne, to sa jednoducho povie“, určite beží vo vašej mysli, avšak v skutočnosti je to omnoho jednoduchšie než samotná myšlienka, stačí len jeden krok, jeden malý krôčik a svet vám leží pri nohách.

Ak ste sa rozhodli spraviť prvý krok, tak vám gratulujem, to najťažšie máte už za sebou, avšak stále nemáte vyhraté. Ďalšou podstatnou povahovou črtou cestovateľa je otvorená myseľ. Musíte byť schopný hneď od začiatku uvedomiť si, že ste v kompletne cudzom prostredí o ktorom nič neviete, a ak niečo áno, tak to sú zväčša informácie z príručiek, ktoré sú možno fajn na orientáciu, ale v skutočnosti vám moc toho neprezradia. A tak si všímajte všetko okolo, plagáty na stenách, bannery, reklamy, predajne a ich výklady, no predovšetkým si všímajte domácich ľudí a to čo robia, ako sa obliekajú, kam smerujú atd. Pomôže vám to v základnej orientácií a vyhľadávaní informácií ohľadom kultúrnych, športových, či mnohých ďalších podujatí o ktorých by ste nemali ani potuchy, ak by ste len slepo nasledovali príručky. Taktiež tým dokážete ušetriť veľa peňazí a zažiť niečo nové, ako sa nám napríklad podarilo v Nórskom meste Stavanger, v ktorom sme sa namiesto architektonickej atrakcie v príručke, radšej vydali do prístavu, kam smerovali desiatky ľudí. Zrazu sme zistili, že tam je nejaký špeciálny deň námorníctva, kde sa podávalo úžasne jedlo z rýb, odvšadiaľ hrala príjemná hudba a my sme mali možnosť prejsť desiatky lodí, od starých vikingských, až po obrovské parníky, či vojenské plavidlá úplne zadarmo. Na každom mieste sveta nájdete vždy veľa parádnych udalostí, len treba sledovať svoje okolie a byť vnímavý voči nemu.

Ďalším nevyhnutným prostriedkom je „úsmev na perách“. Znie to banálne, uvedomujem si to, avšak bez úsmevu sa nikdy nikam nepohnete, a to si treba uvedomiť. Taktiež pre niekoho neznámeho nespravíte nič navyše a nebudete sa mu snažiť z duše pomôcť, ak na vás neobetuje ani len úsmev. Skutočne s úsmevom ide všetko jednoduchšie, či už spýtať sa o radu miestneho, naviazať nové kontakty, alebo len jednoducho prehodiť pár slov v anglickom jazyku. Hneď na prvej ceste po Belgicku sme išli na hudobný festival Pukkelpop, no bez stanu, len s jedným spacákom a prísľubom, že niečo vymyslíme na mieste, čo sa neskôr ukázalo ako nesprávna domnienka. No mali sme „šťastie“ vo vlaku sme sedeli v uličke s neznámym Francúzom, ktorému sme ponúkli niečo od nás na pitie, čo s radosťou prijal a nakoniec sme sa zarozprávali až sme mu nakoniec vylíčili našu situáciu so stanom, na čo on reagoval tým, že nás zoznámil so svojimi známymi a požičal nám svoj vlastný stan na prespatie. Jediné čo to chcelo bol úsmev a ochota podeliť sa o pitie. Celkovo ochota podeliť sa s neznámym človekom v cudzej krajine dokáže priniesť mnohé zaujímavé situácie, a aj ak nič neprinesie, tak sa treba len pousmiať, pretože viete, že ste spravili niečo nesebecké a ono sa to možno vráti s ďalším človekom. A nám sa už toľko dobrých skutkov vrátilo, no o nich až neskôr.

S tým čiastočne korešponduje trpezlivosť  a tolerancia, ktorými musíte oplývať ak chcete cestovať na vlastnú päsť. Celá zodpovednosť za cestu je len na vás a ja vám garantujem, že vám nevyjde tisícka vecí počas cesty, čo však nie je koniec sveta. Treba sa povzniesť nad mnohými nepríjemnosťami a potom si budete cestu užívať, tak ako nikdy predtým. Taktiež skúste využiť nepríjemné veci ktorým budete čeliť a skúste v nich nájsť príležitosť, napr. pri meškajúcom spoji sa porozprávať s ľuďmi, prečítať si knihu, alebo spraviť si zápisky z ciest. Bohužiaľ niektoré komplikácie sú horšieho charakteru a nedajú sa vyriešiť, ale často krát je to naozaj veľmi jednoduché a určite lepšie ako sťažovať sa na udalosti, ktoré nedokážete ovplyvniť.

Posledná, avšak najzaujímavejšia rada spočíva v načuchraný vašej konformity a pohodlia. Nebojte sa vystúpiť z vašej konformnej zóny, kde sa cítite bezpečne a všetko máte zabezpečené. Posúvajte svoje hranice, netreba k tomu veľa, stačí fakt málo, napr. ak sa namiesto objednania stále pomerne lacnej prepravy tuk tukom po chrámoch v Kambodži vydáte radšej na bicykloch, nielen že ušetríte značné peniaze, dáte sa do formy, ale aj zažijete o kúsok viac a budete si môcť vychutnať čaro miesta s menším počtom turistov a preniknúť do miest, kam tí ostatní nejdú a dať sa do kontaktu s domácimi, pretože oni jazdia zväčša na bicykloch, a tak sa aj dozvedieť omnoho viac o krajine. Alebo ako pri našej ceste na Island, počas ktorej sme šetrili tým spôsobom, že auto neslúžilo ako spôsob prepravy, ale aj ako priestor kde sme jedli, spali a zabávali sa pri mrznúcich teplotách. Jasne, nie vždy to je pohodlné, no doteraz si pamätám ako som od strachu v dedinke Vik preparkoval auto minimálne 5x, kým som sa na to vykašľal a uvedomil si, že mi nič nehrozí. Ale ak by sme spali v hoteli, tak by sa z tej noci stala len obyčajná noc zapadnutá prachom, a takto mi ešte teraz naháňajú príjemný strach islandské mýty, vietor a blízka poloha cintorína, avšak viem, že sa dokážem prekonať, že z každou výzvou rástla aj moja mentálna odolnosť, ktorá mi pomáha nielen pri cestovaní, ale hlavne v živote ako takom.

Cestovanie je v dnešnej dobe skutočne jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, tak neváhajte, fakt stačia len malé kroky. Pokojne stačí ak si zájdete na nejaký malinký víkendový výlet a sami uvidíte, že cestovanie je vysoko návykové.

Pozor! Cestovanie je skutočne vysoko návykové !!!

Mimochodom, tento príspevok je prvý z mnohých plánovaných, a tak by som vás veľmi rád pozval prečítať si aj ďalšie, ktoré budú konkrétnejšieho charakteru, a to ohľadom trikov a tipov ako v dnešnej dobe cestovať, ale aj značné množstvo vlastných dobrodružstiev. Taktiež srdečne ďakujem za akúkoľvek odozvu, alebo zdieľanie.

S pozdravom a prianím pekného dna,

 

Lukáš.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?